'1473' İngilizcede ve Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonunda!

Bedia Ceylan Güzelce’nin ilk romanı '1473', dünyanın önde gelen üniversitelerinden Kingston Üniversitesi tarafından İngilizceye çevirilerek yayımlandı.

'1473' İngilizcede ve Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonunda!

Uzun yıllar Habertürk televizyon kanalında kültür-sanat editörlüğü yapan, belgesel film yapımından senaristliğe pek çok alanda üretkenliğiyle tanıdığımız Bedia Ceylan Güzelce’nin ilk romanı “1473”, yalnızca Londra’nın değil dünyanın da önde gelen üniversitelerinden sayılan Kingston Üniversitesi tarafından İngilizceye çevirilerek yayımlandı. Kitap böylece üniversitenin, Birleşik Krallık'ın ulusal kütüphanesi olan ve dünyanın en büyük iki kütüphanesinden biri sayılan Britanya Kütüphanesi’nin koleksiyonuna kattığı ilk çeviri eser olma başarısına da erişti.

İki kirpinin gözünden savaş

İki kirpinin gözünden, Akkoyunlular ve Osmanlılar arasında 8 gün boyunca süren ve dünyanın en kanlı savaşlarından biri sayılan Otlukbeli Savaşı’nı anlatan kitap, aynı zamanda dokunaklı ve nefes kesen bir aşk hikâyesini de konu alıyor. Türkiye’de ilk kez 2011’de yayımlanan ve tarihin rakamlardan ibaret olmadığını şiirsel bir dille ustaca anlatan “1473”, İngilizce baskısıyla eşzamanlı olarak Türkçede yeni kapak tasarımıyla Çınar Yayınları tarafından basıldı.

Mükemmelliğin üniversitesi

Sanat ve sosyal bilimler dalında dünyanın en önde gelen üniversitelerinden biri olan ve mezunları arasında Elif Şafak, Paul Bailey, Henry Bond, Eric Clapton, Trevor Eve, Nick Hornby gibi pek çok edebiyatçı ve sanatçıyı da barındıran Kingston Üniversitesi, geçtiğimiz ay mükemmel eğitimi, bölümlerinin kapsamı ve erişilebilirliği için özel övgü alarak Guardian Gazetesi Ödülü’nü kazanmıştı.

 

Sayfa Derleme Süresi: 0.2026 saniye